Trhání zubů – vše, co potřebujete vědět
Přijít byť jen o jeden zub není legrace. Ať už ho ztratíte při sportu, nehodě nebo barové bitvě, pravděpodobně to neproběhne bezbolestně. Co ale v případě, že vám ho vezme zubař? Kdy je trhání zubů zapotřebí ak čemu je třeba se připravit?
Obsah článku:
Trhání zubů jako poslední možnost
Jak probíhá trhání zubu
Ne vždy je to procházka růžovou zahradou
Péče po trhání zubu
Trhání zubů a možné komplikace, o kterých je dobré vědět
Domácí trhání zubů
Zubní náhrady
Trhání zubů jako poslední možnost
Přestože si myslíte, že zubaře tento zákrok baví, a že se v něm dokonce vyžívají, opak je pravdou. Jejich posláním je přece zuby zachraňovat, ne trhat. K extrakci se uchýlí až v momentě, kdy neexistuje jiné východisko. To většinou nastává tehdy, když je zub příliš poškozený (kazem nebo úrazem) a nedá se opravit plombou ani korunkou .
Dalším důvodem k trhání je infekce , která se může dostat do krevního oběhu pacienta. Zde již existuje riziko ohrožení zdraví a života . Pak tu máme ještě parodontitidu, v jejímž důsledku už zub nemá kde držet a začíná se uvolňovat. Existují však také případy, kdy to člověk opravdu neví a nemůže ovlivnit. Mluvíme o nesprávném uložení zubu, který vyvíjí tlak na ostatní zuby či tkáně, jako například zub moudrosti. Takže důvody pro trhání zubů bývají opodstatněné.
Jak probíhá trhání zubu
Vězte, že zubař vždy nejprve hledá méně radikální řešení. Teprve v případě, že je to skutečně nutné, se rozhodne pro extrakci. Většinou však jde o rychlý a relativně jednoduchý zákrok .
- Vyšetření a RTG – zubař vyšetří zub a zhotoví rentgen, aby viděl tvar kořenů, polohu zubu a stav kosti.
- Anestezie – následně se pomocí injekce postará o lokální znecitlivění okolí zubu. Samotná injekce může způsobit mírné píchnutí v místě podání. Na její účinek je třeba počkat několik minut.
- Extrakce – zub se vytáhne klíšťaty, což trvá pár vteřin.
- Fouknutí – pokud jde o horní zub, lékař vás požádá, abyste si stlačili nosní dírky a foukli. Tím může odhalit propojení s nosnou dutinou, což může vyžadovat šití.
- Po extrakci – na místo se přitlačí gáza, která slouží k zastavení krvácení. Po 20 – 30 minutách se v ráně vytvoří sraženina a gáza se může vyhodit.
Ne vždy je to procházka růžovou zahradou
Postup, který jsme popsali výše, vypadá docela fajn. Ale někdy to nejde tak lehce. Problematický zub totiž nemusí být úplně proříznut, je zlomený nebo se celý ukrývá pod dásní. Tehdy ho zubař nemůže bezpečně uchytit do kleští, takže musí zvolit jiný způsob, jak ho dostat ven – chirurgickou extrakci .
V takových případech se může zubař rozhodnout i pro celkovou anestezii. Následně provede řez do dásně, aby se dostal k zubu. Pokud přístup blokuje kost, může z ní odstranit potřebnou část. Potom přistoupí k vyjmutí zubu, a to v celku nebo po kouscích. Vše závisí na jeho poloze a stavu. Místo extrakce se nakonec vyčistí a rána se zašije.
Péče po trhání zubu
Kromě gázy, kterou vyfasujete bezprostředně po zákroku, dostanete také pokyny, jak postupovat doma.
- V první řadě vám zubař doporučí léky proti bolesti. Pokud anestetikum přestane účinkovat, sejdou se vám.
- Co nejdříve si začněte přikládat studené obklady na tvář.
- Dokud účinkuje anestetikum, nejezte a nepijte (cca 2 hodiny).
- Pokud se náhodou rána rozkrvácí, krev nevyplívejte. Nechte ji volně vytéct z úst.
- Alespoň 24 hodin nevyplachujte ústa.
- Nejezte tvrdá, horká, příliš studená nebo ostrá jídla.
- Nekuřte a nepijte tekutiny přes brčko.
- Spěte ve vyvýšené poloze.
- Po 24 hodinách můžete začít opatrně vyplachovat ústa odvarem z řepíku nebo šalvěje.
- Lékař vám mohl předepsat i antibiotika. Užívejte je svědomitě.
- Zubní hygienu nezanedbávejte. Zuby v okolí rány však čistěte opatrně, nejlépe manuálním kartáčkem s jemnými štětinami. Zvolte také šetrnou zubní pastu bez mentolu, která nedráždí dásně.
- Pár dní po extrakci se vyhněte fyzické námaze.
- Pokud chirurg použil stehy, které se nevstřebávají, po cca 7 dnech vám je vybere.
- V případě silné bolesti, horečky, silného krvácení nebo nadměrného otoku kontaktujte svého lékaře.
Trhání zubů a možné komplikace, o kterých je dobré vědět
Trhání zubů je zákrok, který s sebou nese i jistá rizika. Pod tlakem klíšťat se může zub například zlomit. Takto se i jednoduchá extrakce může velmi rychle změnit na chirurgickou. Také hrozí poškození sousedních zubů nebo nervů. I po zákroku se mohou věci zkomplikovat. Krevní sraženina v ráně se může vyplavit nebo se vůbec nevytvoří. Tento stav se nazývá „suché lůžko“ a vyžaduje návštěvu lékaře.
Většinu komplikací jsme uvedli v posledním bodě předchozího odstavce. Zmíníme však ještě infekci , jejímž znakem je přítomnost hnisu, nepříjemný zápach a často i horečka. Ani tehdy se nevyplatí návštěvu lékaře odkládat.
Domácí trhání zubů
Pokud zvážíte všechna rizika a možné komplikace, určitě dospějete k názoru, že domácí trhání zubů opravdu není bezpečné. Kromě toho, v zubní ambulanci dostanete také anestetikum, které doma neseženete. Tento zákrok tedy raději nechte na odborníka.
A co v případě úrazu? V podstatě jde také o domácí extrakci, i když nedobrovolnou. Věděli jste však, že vyražený zub se dá zachránit? Důležité je, abyste se dostavili na pohotovost v co nejkratším čase (do hodiny) i s vypadlým zubem. Zubař vám ho může replantovat. Zub ale nechytejte za kořen, nepokoušejte se jej vyčistit a převážejte ho v ústech, slinách nebo v mléce.
Zubní náhrady
V dnešní době existuje několik možností, jak nahradit ztracený zub. Jednou z nich je i zubní implantát, kterému jsme se věnovali v samostatném článku. Prohlédněte si také průvodce zubními náhradami, který vám může pomoci zjistit, která je pro vás ta nejlepší.