Doprava Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů
Barevnými zuby neoslníš

Bílé dásně kolem zubů – co to znamená a jak to řešit?

V dutině ústní se dějí procesy, které jsou pro mnohé záhadou, jako například bolest, otok či krvácení. V takových případech bývá návštěva zubaře nezbytností. Ale co když se vám objeví bílé dásně kolem zubů? Potřebujete odborníka nebo si s tím poradíte i doma?

Obsah článku:
Hlavním viníkem je plak
Bílé dásně kolem zubů se nevyplatí ignorovat
Když jde o víc než jen o plak
Jak na bílé dásně kolem zubů
Na zubní kámen s profesionálním přístupem
Co dělat, je-li příčinou nemoc

Hlavním viníkem je plak

Pokud máte bílé dásně kolem zubů, pravděpodobně se vám na nich nahromadil plak . Většinou za to může:

  • nedostatečná hygiena
  • nesprávná technika čištění
  • nadměrná konzumace sladkých jídel a nápojů
  • kouření

Zubní povlak se však může usazovat i tehdy, když děláte všechno správně. Některé faktory totiž ovlivníte jen stěží.

  • Nedostatečná produkce slin – sucho v ústech přispívá ke zvýšené tvorbě povlaku.
  • Nesprávně nasazená zubní náhrada – povlak se může hromadit na těžko přístupných místech.
  • Hormonální změny – během puberty, těhotenství nebo menopauzy se může změnit složení slin, kvůli čemuž se snižuje jejich schopnost neutralizovat kyseliny.

Bílé dásně kolem zubů se nevyplatí ignorovat

Tento stav obvykle není doprovázen výraznými příznaky, v počátečním stádiu si jej všimnete jen při pohledu do zrcadla. Ale jak jistě víte, povlak dokáže nadělat pořádnou neplechu, pokud jej včas neodstraníte. Může způsobit nepříjemný zánět, otok a krvácení (gingivitidu). To nakonec vede k parodontitidě, ústupu dásní a ztrátě zubů .

Přítomnost povlaku na dásních značí, že jej máte i na zubech. Tam časem zmineralizuje a ztvrdne, co známe jako zubní kámen . V tomto případě jsou následky stejné jako při povlaku na dásních.

Ať už na zubech nebo dásních, zubní povlak s sebou nese i nepříjemnost, která obtěžuje zejména vaše okolí, a to zápach . Důvodem jsou bakterie, které produkují sirné sloučeniny.

Když jde o víc než jen o plak

Zubní povlak je jeden z těch „lepších“ příčin bílých dásní. Ve většině případů se lze úspěšně dostat pod kontrolu. Existují však jiné důvody, a ty jsou bohužel o něco vážnější. Mluvíme o onemocněních, jejichž příznakem jsou bílé dásně kolem zubů.

  • Anémie (nízký počet červených krvinek) – snižuje průtok krve do tkání, v důsledku čehož ztrácejí svou přirozenou barvu, tedy blednou.
  • Kandidóza (přemnožení kvasinek v dutině ústní) – kvasinky vytvářejí bílé skvrny na sliznici.
  • Leukoplakia – bílé skvrny na dásních způsobené kouřením, pitím alkoholu nebo infekcí viru HPV (lidský papilomavirus).
  • Vředy a afty – tyto bolestivé léze zvyknou mít bílou barvu. Vznikají při zvýšeném stresu, oslabené imunitě či zranění.
  • Nedostatek vitamínů a minerálů – kromě nedostatku železa (anémie) může tělu chybět také vitamín B12.

Při podezření na jakoukoli nemoc je konzultace s odborníkem vždy vítána. Čím dříve najdete příčinu bílých dásní, tím lépe.

Jak na bílé dásně kolem zubů

Každý problém má řešení, a to platí také pro bílé dásně kolem zubů. Záleží však na tom, jaká je jejich příčina. Začněme tedy tou nejčastější – zubním povlakem.

Povlak odstraníte pomocí jemného zubního kartáčku a pasty. Při čištění zubů a dásní je důležitá i technika, proto si připomeňme, jak to dělat správně:

  • Zuby omývejte alespoň 2krát denně po dobu 2 minut.
  • Kartáček držte ve 45 stupňovém úhlu k linii dásní, čímž umožníte štětinám dostat se do prostoru mezi dásní a zubem.
  • Vytvářejte malé krouživé pohyby.
  • Každému zubu věnujte alespoň 10 – 15 sekund.
  • Nevytvářejte příliš silný tlak.
  • Nezapomínejte ani na žvýkací plochy a vnitřní stranu zubů.
  • Nakonec vyčistěte jazyk.

Po klasickém čištění zubů sáhněte po mezizubním kartáčku, dentální niti a jednosvazkovém kartáčku . Díky těmto pomůckám se zbavíte zbývajícího povlaku v okolí dásní a také v mezizubních prostorách. No a nakonec si vypláchněte ústa ústní vodou . Ta osvěží váš dech a poradí si také s bakteriemi.

Náš tip: Manuální zubní kartáček můžete nahradit elektrickým. Čištění je tak efektivnější.

Na zubní kámen s profesionálním přístupem

Ke vzniku zubního kamene opravdu nechybí mnoho. Stačí, když při čištění zubů od povlaku opakovaně vynecháte konkrétní místa, což většinou bývá právě v okolí dásní. Povlak začne tvrdnout a nabalovat na sebe další povlak, který také mineralizuje a tvrdne. Tento nános už potom kartáčkem nesetřete.

V dnešní době, naštěstí, existuje účinný způsob, jak si s tím poradit i bez návštěvy dentálního hygienika. Odstraňovač zubního kamene , který je běžnou součástí zubních ambulancí, je již dostupný i pro širokou veřejnost. Při výběru si však dejte pozor a investujte raději do kvalitnějšího zařízení, které je vybaveno minimálně detekcí dásní . Příjemným bonusem je full HD kamera, osvětlení a propojení s mobilní aplikací .

Co dělat, je-li příčinou nemoc

Jak jsme již zmínili, bílé dásně kolem zubů mohou znamenat i zdravotní problém. Pokud se vám nedaří problém vyřešit doma, kontaktujte svého lékaře, který vám pomůže nalézt pravou příčinu. Správnou životosprávou, doplněním vitamínů , případně nasazením léků se vám určitě podaří dovést boj s bílými dásněmi do úspěšného konce.

Levné a profesionální bělení doma?

25x účinnější než bělící zubní pasty

Zjistit více
Logo