Dentální hygiena u dětí
Jako rodiče se při výchově dětí určitě setkáváte s různými situacemi, často jste možná i bezradní. Taková situace může nastat iv době, kdy se prořízne první zoubek. Jak se o něj postarat? Třeba začít s hygienou již dříve? Potřebují děti i zubní pastu? Na všechny tyto otázky, i mnohé další, vám nyní odpovíme. Uvidíte, že dentální hygiena u dětí není žádná věda.
Obsah článku:
Mýty o mléčných zubech
Dentální hygiena u dětí již po narození
Hurá, první zoubek je venku!
Péče o první zoubky
Zvyknout je třeba i na zubaře
Co dělat, pokud jsou mléčné zuby zkažené
Potřebujete zubní pastu?
Dospělácké zuby vyžadují dospěláckou péči
Zábava i při čištění zubů
Shrnutí
Mýty o mléčných zubech
Nejprve si připomeneme „rady a tipy“, se kterými se setká nejeden rodič. Jaké mýty kolují o mléčných zubech?
- Čištěním ústní dutiny můžete dítěti ublížit
- Děti při čištění zubů pláčou
- Mléčné zoubky nejsou důležité, vždyť stejně vypadnou
- Děti nepotřebují zubní pastu s fluoridem
- Nemusí si mýt zuby tak často jako dospěláci
- Zuby se myjí až od tří let
- K zubaři se chodí až po proříznutí všech zubů
- Sladká jídla a nápoje škodí jen trvalým zubům
- Kazy na mléčných zubech se nemusí ošetřovat
Tato tvrzení nejsou pravdivá. Věříme, že po přečtení tohoto článku pochopíte, proč.
Dentální hygiena u dětí již po narození
Možná jste už i vy slyšeli názor, že s čištěním ústní dutiny je třeba začít až ve třech letech věku dítěte. V těch lepších případech se říká, že je to po proříznutí prvního zoubku. Pravdou ale je, že období prořezávání zubů je posledním možným termínem, kdy s tím začít. Pečovat ústní dutinu je totiž vhodné již po narození .
Miminku je třeba vytírat dásně a sliznici čistou navlhčenou gázou omotanou kolem prstu, a to po každém kojení nebo krmení umělým mlékem. Děťátko si tak vytvoří návyk na pocit čistých úst i na samotné čištění , čímž předejdete protestům v pozdějším věku.
A ne, neublížíte mu tím. Právě naopak. Můžete se vyhnout nepříjemnostem v podobě kvasinkové či bakteriální infekce, s čímž miminka a jejich rodiče zápasí poměrně často.
Hurá, první zoubek je venku!
Radost, která nastává po proříznutí prvního zoubku, je opravdu obrovská. Konečně si alespoň na chvíli odpočinete od natírání bolavých dásní. Nicméně, přichází nová a dosti podstatná povinnost, a tou je správná péče. Vytírání ústní dutiny samozřejmě pokračuje i nadále. Jen k tomu přidáte také čištění zoubku. Z celé jeho plochy je třeba setřít povlak , stejně jako to děláme i my, dospělí. Mléčné zoubky jsou totiž velmi důležité pro správný vývoj čelisti, neboť uchovávají místo pro trvalé zuby. Měly by tedy vydržet až do té doby, dokud nevypadnou samy.
Péče o první zoubky
K čištění můžete používat navlhčenou gázu, jako dosud, nebo kartáček, který si navlečete na prst. Ale při větším zoubku už riskujete kousnutí, protože batole ještě neví, že vám může ublížit. Tehdy je čas na seznámení se zubním kartáčkem . Na trhu najdete spoustu kartáčků vhodných již od útlého věku. Mají měkké štětiny , které kromě čištění masírují okolní dásně . Některé mají také speciální kroužek na rukojeti, který ochrání dítě před příliš hlubokým vložením do úst.
Zvyknout je třeba i na zubaře
Čím dříve vaše dítě navštíví zubaře, tím lépe. Někteří zubaři trvají na tom, aby malé pacienty přivedli rodiče již při prvním zoubku . Opět se však jedná spíše o zvyk. Děti mají nárok na 2 preventivní zubní prohlídky za rok, během kterých se může seznámit s personálem, prostory a vybavením ambulance. Ve vyšším věku už potom nebude mít problém s návštěvou zubaře, protože bude vědět, že ho tam většinou čekají jen příjemné úkony.
Co dělat, pokud jsou mléčné zuby zkažené
I mléčné zoubky se mohou pokazit. Buď mají nedostatek fluoridu nebo se častěji setkávají s cukry. Nicméně, tvorbu zubního kazu někdy neovlivníte. Příčinou nemusí být jen nesprávná péče, ale také užívání léků, genetika, mikrobiální rovnováha v ústech či kvalita a množství slin. Pokud tedy zpozorujete, že se vašemu dítěti tvoří zubní kaz, je třeba navštívit zubaře . Na věku přitom nezáleží. Mléčné zuby dokáží způsobovat stejnou bolest jako trvalé. Navíc, kazy mohou negativně ovlivnit následný vývoj trvalých zubů.
Potřebujete zubní pastu?
První zoubky se obvykle prořezávají ve věku 6 – 8 měsíců. V tomto období děťátko ještě neumí plivat, takže používání zubní pasty nemá význam. Zubní lékaři doporučují zavést zubní pastu až ve věku 2 let , přičemž by měla být přiměřená věku a měla by mít nižší obsah fluoridu . Se spoustou to však nepřehánějte, na kartáček stačí nanést pastu ve velikosti zrnka rýže. A jak často mýt mléčné zuby? Tak často jako trvalé. To znamená minimálně 2krát denně po dobu 2 minut . To ale platí i při mytí zoubků do 2 let.
Dospělácké zuby vyžadují dospěláckou péči
Když začnou mléčné zuby nahrazovat ty trvalé, je na čase poohlédnout se po zubní pastě, která má již vyšší obsah fluoridu . Ten je důležitý pro prevenci zubního kazu . Klasické dospělácké pasty však nemusí být správnou volbou. Zvyknou mít mentolovou příchuť, která může dětem překážet. Proto existují i pasty pro dospělé s příjemnou ovocnou chutí, jako například melounová, jahodová a podobně. Co se týče množství, u dětí ve školním věku už můžete nanést pastu ve velikosti hrášku . Čištění zubů 2krát denně po dobu 2 minut je i tentokrát důležitým pravidlem.
Náš tip: zubní pasty v klasických tubách nemusí být praktické. Děti si mohou oblíbit například melounovou zubní pastu s pohodlným a přesným dávkovačem.
Zábava i při čištění zubů
Aby děti nevnímaly dentální hygienu jako povinnost, můžete ji přeměnit na zábavnou aktivitu. Jak na to?
- Kupte barevné zubní kartáčky
- Dejte dítěti na výběr, která se mu líbí nejvíc
- Vyberte zubní pastu s příchutí
- Pokud má zubní pasta dávkovač, může si ji dítě nanést samé
- Můžete použít hudbu nebo zábavnou mobilní aplikaci s časovačem
- Motivujte dítě nálepkami či jinými maličkostmi
- Čtěte dětem pohádky o mytí zubů
- Čistěte si zuby společně jako rodina
- Dítě může „omývat“ zuby i své oblíbené hračce
- Dovolte dítěti dívat se do zrcadla
Shrnutí
Shrneme si ty nejdůležitější body, s jejichž pomocí bude dentální hygiena u dětí hračkou.
- Čistěte dutinu ústní již od narození , a to po každém krmení.
- Stírejte zubní povlak i ze zubů, které teprve rostou.
- Kupujte zubní kartáčky, které jsou určeny pro daný věk dítěte.
- Zubaře navštivte již po proříznutí prvního zoubku.
- Kazy na mléčných zubech je třeba ošetřit.
- Vyberte vhodnou zubní pastu s obsahem fluoridu.
- Ve školním věku můžete používat i pasty pro dospělé, vybírejte však příchutě, které dítěti nepřekážejí.
- Dentální hygiena může být zábavná, najděte vhodnou motivaci.
Levné a profesionální bělení doma?
25x účinnější než bělící zubní pasty