Doprava Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů
Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů

Zubní fasety a jejich (ne)bezpečnost

Nelíbí se vám barva nebo tvar vašich zubů? Jednou z možností jsou zubní fasety. Vypadají docela hezky a celý proces trvá poměrně krátce. Ano, tušíte správně, je tam „ALE“, a ne jen jedno. Aplikaci zubních faset si dobře promyslete. Tato metoda získání hollywoodského úsměvu totiž nemusí být zrovna nejvhodnější.

Obsah článku:
Co jsou zubní fasety
Kdo může mít zubní fasety
Z jakých materiálů se vyrábějí
Jak probíhá jejich aplikace
Rizika zubních faset
Za zubními fasetami do zahraničí
Možnosti, jak se zubním fasetám vyhnout

Co jsou zubní fasety

Představte si umělé nehty. Lepí se na přirozené nehty, aby zakryly jejich nedokonalosti. Dokonce si můžete vybrat barvu a tvar, čímž ulahodíte svému vkusu a udržíte krok s aktuálními trendy. Přesně takový účel mají i zubní fasety. Jsou to vlastně „nálepky“, které se lepí na přední, tedy viditelnou stranu zubů. Zpočátku je používali pouze herci při natáčení filmů, ale v současnosti je využívá i široká veřejnost. Estetická stomatologie zaznamenává stále větší zájem o tato vylepšení zubů, ale jako každý zákrok, i tento s sebou nese jistá rizika.

Kdo může mít zubní fasety

Jak jsme již zmínili, zubní fasety už dávno nejsou privilegiem celebrit. Přestože jejich vyšší cena může být do značné míry omezující , ze stomatologického hlediska jsou vhodné téměř pro každého. Dávají si je dělat lidé, kteří mají:

  • neestetický tvar zubů (nejsou stejně dlouhé a podobně)
  • mezery mezi zuby
  • mechanicky poškozenou zubní sklovinu
  • zabarvené zuby vlivem stravy či nápojů
  • odlomenou část zubu

Z jakých materiálů se vyrábějí

Zubní fasety se vyrábějí ze dvou materiálů:

  • keramika
  • kompozitní materiál

Keramické fasety jsou známé svou trvanlivostí, odolností a estetičností. Jejich výroba a aplikace se ale neobejdou bez vysokých nákladů. Na druhé straně je kompozitní materiál, což je přesně tentýž materiál, kterým vám zubař opravuje zubní kazy. Pokud si myslíte, že je levnější než keramika, máte pravdu. Nízká cena si ale ptá svou daň v podobě nižší odolnosti a náchylnosti k poškození.

Jak probíhá jejich aplikace

Vše začíná konzultací a prvotním vyšetřením zubů. Lékař musí znát možné kontraindikace, jako například bruxismus (noční skřípání zuby), parodontitida nebo zubní kaz . Potom vám udělá otisky, čímž zachytí tvar zubů ještě před broušením. Následně spolu vyberete vhodný odstín faset, aby vypadaly co nejpřirozeněji.

Potom je čas na broušení . Opět použijeme srovnání s umělými nehty. Aby dobře drželi, ty přirozené se musí nejprve trochu obrousit. Totéž platí i při aplikaci zubních faset. Broušením se odstraní nerovnosti a vytvoří se prostor pro fasetu. Také se získá drsnější textura podkladu, což přispívá k lepší přilnavosti.

Broušení probíhá v lokální anestezii , protože odstranění nebo ztenčení zubní skloviny může způsobovat bolest a citlivost . Obroušené zuby se ještě očistí a připraví k nalepení faset. Nejprve však jen dočasně, aby si pacient vyzkoušel, jestli mu sedí barva a tvar. Potom se nanese speciální cement a fasety se nalepí natrvalo.

Rizika zubních faset

Zubní fasety se mohou jevit jako nejlepší řešení, ale opak je pravdou. Jedná se o vážný a trvalý zásah do zdravých zubů. Broušení zubní skloviny je totiž nevratné . Už nikdy si to nebudete moct rozmyslet. S broušením se často pojí i citlivost, která může trvat i několik dní po nalepení faset. Ve výjimečných případech dokonce nemusí odeznít vůbec.

Péče o zubní fasety také nevypadá tak, jak jste si možná představovali. Vydrží sice mnoho let, ale jen pokud se pravidelně čistí a kontroluje je odborník. Pacient tedy musí dbát na to, aby se na okrajích faset nehromadil povlak. Ten by mohl narušit cement a ohrozit tak přilnavost. Pod fasetami se pak mohou tvořit i kazy. Velmi častou komplikací je i zánět dásní , a to také v důsledku plaku.

Co se týče konzumace jídel, zubní fasety omezují pacienty zejména u těch tvrdších potravin . Také není vhodné pít kávu, čaj a víno , protože hrozí změna barvy, a to iv případě kvalitnějšího a odolnějšího materiálu.

Za zubními fasetami do zahraničí

Možná jste slyšeli, že se vyplatí dát si udělat zubní fasety v zahraničí, například v Turecku. Jejich cena je opravdu lákavá. Dříve než si koupíte letenku však zvažte tato fakta:

  • Neznámý původ a kvalita materiálů
  • Neověřená kompetence zubních techniků
  • Jazyková bariéra
  • Náročný a nákladný proces v případě reklamace
  • Rozdíly v hygienických standardech

Pokud se přece jen rozhodnete pro zákrok, který ovlivní celý váš budoucí život, vyberte si důvěryhodnou kliniku, nejlépe ve své zemi . Vyhnete se tak možným komplikacím. Postup a kvalita práce se totiž mohou lišit v závislosti na státu.

Možnosti, jak se zubním fasetám vyhnout

Mít zdravé a bílé zuby je snem každého. Zubní fasety však nejsou jediná cesta. Pokud ještě máte své přirozené zuby, pečujte o ně. Ušetříte si tak peníze, čas i starosti. Pokud vám chybí bílý úsměv, můžete jej získat například pomocí bělících pásků . Některé jsou dokonce vyvinuty pro expresní bělení zubů , což je jistě rychlejší než celý proces aplikace zubních faset.

Levné a profesionální bělení doma?

25x účinnější než bělící zubní pasty

Zjistit více
Logo