Zubní hygiena a tajemství zdravého chrupu
Řekne-li se „zubní hygiena“, většině z nás napadne kartáček a pasta, popřípadě zubní hygienik a ambulance. Zubní hygiena je však mnohem obsáhlejší, než se zdá. Co všechno zahrnuje, jak ji dělat správně, a co se stane, když ji zanedbáte? To vše se dozvíte v tomto článku.
Obsah článku:
Zubní hygiena a její zákoutí
Jak by to mělo vypadat
Efektivní zubní hygiena s kvalitními prostředky
Pokud je zubní hygiena nedostatečná, pocítíte to
Zubní hygiena a její zákoutí
Jak jsme zmínili v úvodu, při zubní hygieně se používá kartáček a pasta . Ale opravdu to stačí? Kartáčkem sice odstraníte většinu plaku, ale zdaleka ne všechny nečistoty. Nedostanete se například do mezizubních prostor, které tvoří až 30 % celkové plochy zubů. To znamená, že minimálně takové množství povlaku máte stále v ústech. Proto by ve vaší výbavě neměl chybět ani mezizubní kartáček a dentální nit .
Praktický je i jednosvazkový kartáček . Tou se můžete věnovat každému zubu individuálně a lépe se dostanete také pod dásně nebo k zadním zubům. Pomůže vám iv případě, že máte strojek nebo implantát.
Tím však zubní hygiena nekončí. Mnoho lidí doplňuje péči o chrup ústní vodou . Přestože nenahradí mechanické čištění zubů, hraje důležitou roli při ochraně zubů a odstraňování bakterií z dutiny ústní. Kromě toho se dostane i do těžko přístupných míst, která se vám nepodaří vyčistit klasickými pomůckami. Svěží dech je už jen příjemným bonusem.
Jak by to mělo vypadat
Dělá to každý, ale jen málokdo to dělá dobře. Správná technika čištění zubů přitom představuje až polovinu úspěchu. Jak na to?
- 2 krát denně, 2 minuty – o tomto pravidle jste už určitě dávno slyšeli a platí i dnes.
- Množství pasty – na zubní kartáček naneste pastu ve velikosti hrášku. Takové množství opravdu stačí.
- 45 stupňů – přibližně pod takovým úhlem by měl být kartáček přiložen ke krčku zubu. Štětiny se tak dostanou do prostoru mezi zubem a dásní, kde se hromadí nejvíce povlaku.
- Kroužte a vibrujte – kartáčkem vytvářejte jemné vibrační pohyby a stírejte povlak ze zubní plochy. Začít můžete také krouživými pohyby a postupně se naučit dělat vibrace.
- Netlačte – na zuby nevytvářejte silný tlak, protože byste si mohli obrousit sklovinu. Také se nedoporučuje čistit zuby horizontálně, tedy ze strany na stranu.
- Žvýkací plochy – horizontální pohyby kartáčkem jsou v tomto případě dovoleny.
Klasické čištění zubů dolaďte výše zmíněnými pomůckami. Zubní hygiena tak nabere zcela nový rozměr. Jak je používat?
- Dentální nit – musí být neustále napnutá. Pohybujte jí dopředu a dozadu. Nebojte se zajít až pod dáseň.
- Mezizubní kartáček – plní stejnou funkci jako nit, má tedy odstranit povlak z mezizubních prostor. Také jí pohybujte dopředu a dozadu.
- Jednosvazkový kartáček – technika čištění je stejný jako u klasického kartáčku, ale čistíte každý zub zvlášť.
- Ústní voda – nalijte do víka přibližně 20 ml (4 čajové lžičky) ústní vody a vyplachujte jí ústa alespoň 30 sekund. Vodu pak vyplivněte.
Efektivní zubní hygiena s kvalitními prostředky
Zmínili jsme množství pomůcek, kterými dosáhnete čistého a zdravého chrupu. Víte ale, jaké si vybrat?
- Zubní kartáček – obecně se doporučuje kartáček s měkkými štětinami, které jsou zastřižené rovně, protože je šetrnější k dásním. Zda si vyberete manuální nebo elektrickou, záleží jen na vás.
- Zubní pasta – typů zubních past existuje několik. Pro citlivé zuby a dásně, proti zánětu, bělící či dětské. Vybírat byste si tedy měli podle svých potřeb. Co se ale týká samotné zubní hygieny, všechny pasty by měly mít stejné čistící schopnosti. Důležitá je však i ochrana zubů, a tu dosáhnete fluoridem . Pasta s vyšším obsahem této látky je tedy správnou volbou. Pokud pátráte po pastě, která vám zuby nejen vyčistí, ale také vybělí, pak určitě zkuste zubní pastu crest . Splňuje čistící, bělící i ochranné kritérium.
- Dentální nit – tloušťku nitě vyberte podle velikosti mezizubních prostor. Pak se podívejte také na to, zda je voskovaná nebo ne. Voskovaná se snáze zavádí a klouže. S nevoskovanou se pracuje o něco těžší, ale zubní hygiena je s ní efektivnější, protože zachycuje více povlaku.
- Mezizubní kartáček – tloušťku volte stejně jako u nití, a to podle velikosti mezizubních prostor.
- Jednosvazkový kartáček – zde platí stejná doporučení jako u normálních zubních kartáčků. To znamená, že nejlepší jsou měkké štětiny.
- Ústní voda – i v tomto případě jde o velmi individuální záležitost. Podobně jako u past, i zde záleží na problému, který potřebujete řešit. Nicméně, s ústní vodou, která obsahuje alkohol, buďte opatrní, protože vysušuje sliznici. Není tedy vhodná pro citlivé dásně.
Pokud je zubní hygiena nedostatečná, pocítíte to
Čištění zubů je důležité, to ví snad každý. Ale co se může stát, když to začnete opomíjet? Mezi nejznámější následky patří zubní kaz a zánět dásní . Mají to na svědomí bakterie. S tím se pojí i zapáchající dech a citlivost zubů . Ani po estetické stránce se není čím chlubit. Zuby často získávají žlutou až hnědou barvu .
Nedostatečná zubní hygiena se však po čase začne projevovat také jako parodontitida , což představuje jen krůček ke ztrátě zubů . Téměř všechny tyto komplikace jsou samozřejmě doprovázeny i bolestí . Zubní hygienu se tedy nevyplatí podceňovat. Správným postupům a vhodnými pomůckami se vyhnete nepříjemnostem a můžete mít nejen zdravý, ale také bílý úsměv.
Levné a profesionální bělení doma?
25x účinnější než bělící zubní pasty