Doprava Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů
Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů

Zubní implantát – co o něm potřebujete vědět?

Čeká vás zavedení zubní náhrady a chcete vědět, na co se připravit? Nebo je již tento proces za vámi, ale máte nezodpovězené otázky? Jste na správném místě. V tomto článku si řekneme, kdo je vhodným adeptem, jak to celé probíhá a jak vypadá péče o zubní implantát.

Obsah článku:
Co je zubní implantát a jaké jsou podmínky pro jeho zavedení
Jak probíhá zavedení zubního implantátu
Péče o zubní implantát
Zubní implantát a bělení

Co je zubní implantát a jaké jsou podmínky pro jeho zavedení

Pokud řešíte výběr zubní náhrady, váš zubní lékař vám jistě navrhl i zubní implantát . Jelikož jde o nejdražší typ náhrady zubů , zřejmě váháte, což je docela pochopitelné. Ale u pacientů je, i přes vysokou cenu, velmi oblíbený. Jedná se totiž o trvanlivou náhradu, která má nejpřirozenější vzhled . Další výhodou je, že neovlivňuje sousední zuby , jak to bývá u můstků, kdy se sousední zuby musí brousit.

Zubní implantát však není vhodný pro každého. Je to vlastně titanová náhrada kořene ve tvaru šroubu , který se vrtá přímo do čelistní kosti, proto by měl mít pacient dostatek kostní hmoty . Kost zvykne ztrácet svoji hustotu a objem i po ztrátě zubů, protože již není stimulována žvýkáním. Pokud tedy přijdete o zub a chcete zubní implantát, návštěvu zubní ambulance určitě neodkládejte.

K podmínkám patří i zdravé dásně . Pokud trpíte parodontitidou (zánětem dásní), riziko neúspěšného zavedení implantátu je vysoké.

Další okolnosti, které mohou komplikovat zavedení zubního implantátu:

  • neléčené chronické onemocnění (cukrovka, osteoporóza, revma, lupus, hypertenze)
  • nedostatečná ústní hygiena
  • kouření
  • nezletilost
Zdroj: freepik.com

Jak probíhá zavedení zubního implantátu

Po získání a důkladném zvážení všech potřebných informací o vašem zdravotním stavu vámzubař pořídí RTG snímky čelisti . Podle nich umí zjistit stav kosti a naplánovat umístění implantátu. V případě, že nemáte dostatek kostní hmoty, existuje možnost provést kostní štěp . Chirurg vám transplantuje zdravou kostní tkáň, čímž posílí postižené místo. To ale celý proces prodlouží o několik měsíců, neboť štěp se musí zahojit. Právě kvůli takovým komplikacím se nevyplatí čekat. Po ztrátě zubu začněte situaci řešit, jakmile to bude možné.

Když je kost vyhovující, dostanete termín pro chirurgický zákrok. Ten se provádí v lokální nebo celkové anestezii, záleží na pacientu. Postup při samotném zákroku se však liší v závislosti na klinice. Většinou probíhá takto:

  • Lékař nejprve nařeže dáseň, aby se dostal ke kosti.
  • Pomocí vrtáku udělá do kosti otvor, do kterého následně vloží zubní implantát.
  • Pokud je to nutné, dásně pak uzavře stehy a udělá vám kontrolní rentgen, který ukáže, zda je zaveden správně.
  • Následuje 8 – 12 týdenní hojení.
  • Po této době se dásně znovu odkryje a umístí se léčebný kolík (abutment).
  • V ideálních případech může být implantát zatížen ihned, přičemž pacient dostane dočasnou korunku (zejména pokud jde o přední zub). Tehdy šití není nutné nebo je jen minimální.
  • Po úplné integraci implantátu může být dočasná korunka nahrazena trvalou.

Péče o zubní implantát

Tvrzení, že o zubní implantát není třeba pečovat, není pravdivé. Třeba se o něj starat tak jako o vlastní zuby, ne-li ještě více. Okolí implantátu (dásně, sousedící zuby) totiž musí být čisté, aby se eliminovalo riziko infekce během fáze hojení, ale i po ní. Používejte tedy mezizubní kartáčky, nitě, jednosvazkové kartáčky a zubní pastu s obsahem fluoridu. Péče je důležitá nejen pro zubní implantát, ale také pro vaše vlastní zuby.

Zubní implantát a bělení

Bělení zubů je v dnešní době oblíbenou praxí, ať už pomocí bělících pásků, pasty nebo korektoru. Zubní náhrady však na bělení nereagují. Takže pokud vás čeká zavedení zubního implantátu a zvyknete si pravidelně bělit zuby, seznamte s tím vašeho zubaře. Odstín korunky může přizpůsobit tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Se zubním lékařem se můžete domluvit i na výměně stávající korunky, pokud se po bělení výrazně liší od ostatních zubů. Korunky lze totiž měnit bez zásahu do implantátu.

Obecně však platí, že bělení je pro zubní implantát bezpečné. Korunky se vyrábějí z odolných materiálů, takže nepodléhají poškození chemickými látkami. Přesto doporučujeme raději šetrnější bělení zubů bez použití peroxidu vodíku . Oblíbenými jsou například bělící pásky s bezpečnější a účinnější látkou PAP – Kyselinou ftalimidoperoxykapronovou. Nezpůsobují podráždění či citlivost zubů a výsledky uvidíte již po prvním použití.

Levné a profesionální bělení doma?

25x účinnější než bělící zubní pasty

Zjistit více
Logo