Bělení zubů u teenagerů – kdy je vhodné začít?
Kdo by nechtěl mít bílý úsměv? V tomto směru opravdu neexistují rozdíly. Každý by přivítal, kdyby jeho zuby zářily jako perličky. A to platí u dospěláků i mladší populace. Je však vůbec bělení zubů u teenagerů vhodné? Pokud ano, kdy s tím začít?
Obsah článku:
Závisí na tom jejich život
Bělení zubů u teenagerů – kdy je ten správný čas?
Není jedno, čím bělíte
Bělení bez peroxidu – jak to funguje?
Bělení zubů u dětí – ano nebo ne?
Nejlepší je prevence
Závisí na tom jejich život
Pokud jste si někdy povídali s teenagerem, například o bělení zubů, zřejmě vám bylo sděleno, že ničemu nerozumíte, a že právě tato věc je pro něj životně důležitá, neboť i jeho kamarádi to tak mají. Nebude přece riskovat vyloučení ze společnosti. Inu, jeho rozhodnutí má něco do sebe a zřejmě ho neovlivníte. Ale přece jen můžete něco udělat. Můžete mu ukázat možnosti, a to ještě dříve, než začne experimentovat sám.
Bělení zubů u teenagerů – kdy je ten správný čas?
Chrup člověka se věkem mění. Největší změny spočívají ve výměně mléčných zubů za trvalé. Tento proces končí obvykle ve 14 – 16 roce života, kdy je chrup kompletní . A to je první podmínka pro bělení zubů.
Ta další se týká samotných zubů a dásní. Nejen u teenagerů, ale i u dospělých platí, že před bělením musí být zuby a dásně zdravé. To znamená, že nesmí být přítomen kaz či zánět. Při bělení, ale i po něm, by jinak mohly nastat komplikace, jako například citlivost a bolest.
Není jedno, čím bělíte
Při bělení zubů u teenagerů opravdu nemáte prostor pro pokusy. Zubní sklovina u tak mladého člověka totiž bývá o něco tenčí a citlivější oproti dospělé sklovině. Důvodem je fakt, že není dost zralá , a tudíž může být méně mineralizovaná. Klasické bělící pásky s obsahem peroxidu vodíku proto nedoporučujeme. Zvolte spíše jemné zubní pasty s bělícím účinkem, případně šetrnější bělící pásky bez peroxidu. Samozřejmě, bez konzultace se zubařem se asi neobejdete. Měli byste jej navštívit už jen kvůli tomu, abyste se ujistili, že nemáte žádný kaz.
Bělení bez peroxidu – jak to funguje?
Řekne-li se bělení zubů, většina lidí si představí známé bělící pásky. Ty ale obsahují peroxid, který je vhodný spíše pro dospělého člověka, který nemá problém s citlivostí.
Pro teenagery a ty, kteří bojují s citlivými zuby už jen při pomyšlení na studené či sladké, existuje jiné řešení. Jedná se sice o pásky, ale jejich složení se trochu liší. Hlavní složkou je kyselina ftalimidoperoxykapronová, jednoduše řečeno, PAP. Ta nenarušuje sklovinu, takže nezpůsobuje citlivost , jak to bývá u peroxidu.
Potěšující zprávou je i to, že výsledky jsou patrné již po prvním použití. Díky obsahu pepermintu a kokosového oleje navíc dobře chutnají. Jak jsme však zmínili výše, zuby byste měli mít zdravé, a to i přesto, že jde o bezpečné bělení.
Bělení zubů u dětí – ano nebo ne?
Dokud je bělení zubů u teenagerů za splnění podmínek vhodné, u dětí tomu tak není. Mléčné zuby mají zubní sklovinu stejně slabou jako trvalé zuby, které vyšly na světlo světa teprve před pár měsíci, ne-li ještě slabší. Zásahem byste ji mohli poškodit, čímž byste urychlili tvorbu zubních kazů nebo způsobili citlivost na teplá, studená či kyselá jídla. Pokud tedy máte pocit, že je má zabarveno, zubního lékaře neobcházejte. Mléčné zuby totiž musí držet místo tím trvalým, takže riskovat jejich ztrátu nestojí za to.
Nejlepší je prevence
Dospělí i teenageři by měli pochopit, že problémům je nejlepší předcházet. Zabarvení zubů předejdete pravidelným a důkladným čištěním zubů a omezením konzumace nápojů, které mají tendenci zabarvovat zubní sklovinu. Patří sem například káva, čaj, víno a slazené nápoje. Kouření samozřejmě také zanechává na zubech neestetické stopy.
Pokud se tedy budete co nejvíce vyhýbat zmíněným faktorům, bělení zubů možná vůbec nebude nutné. Vyhýbejte se jim však i v případě, že už máte vybělené zuby. Efekt vám tak vydrží déle.