Čištění mezizubních prostor – jak to dělat správně?
Možná to znáte. Ležíte v zubařském křesle a zubař hledí na váš rentgen. Začne mluvit nesrozumitelná slova, která sestřička poctivě zapisuje do karty. Ta slova většinou znamenají mezizubní kaz. Jak se to stalo? Vždyť si pravidelně čistíte zuby kartáčkem a máte drahou pastu. Co ovšem mohlo ujít vaší pozornosti, jsou právě mezizubní prostory. Jak je čistit, abyste předešli problémům? Stačí zubní nit nebo je třeba rozšířit výbavu?
Obsah článku:
Proč si musíme čistit mezizubní prostory
Jak čistit prostory mezi zuby – zvládne to zubní nit?
Zubní nit vs. párátko
Flosser, flosspic – o co jde?
Jakou roli hraje zubní pasta?
Proč si musíme čistit mezizubní prostory
Prostor mezi zuby ukrývá všelijaká tajemství, o která se většina lidí nezajímá. Občas sice nastane situace, kdy musíte odstranit zbytky jídla a zbavit se nepříjemných pocitů, ale pak zůstávají tyto prostory na delší dobu opět nepovšimnuty. Kromě toho, při odstraňování nepohodlných zbytků se často soustředíte jen na konkrétní problematické místo. V těch ostatních se zatím dějí věci. Nečistoty se totiž usazují i tam, i když vám nemusí dát o sobě vědět. Ty se časem přemění na zubní povlak a později na zubní kámen .
Tento stav může vést k:
- zubnímu kazu
- zánětu dásní (gingivitide)
- parodontitidě
- krvácení
- nepříjemnému dechu (halitóze)
Při všech zmíněných komplikacích už člověk zpozorní. Bez pomoci lékaře však moc nezmůžete. Můžete tomu ale předejít, a to správným čištěním mezizubních prostor .
Jak čistit prostory mezi zuby – zvládne to zubní nit?
Zubní nit, známá také jako floss , je vhodná pro normálně uspořádané zuby bez větších mezer. Svůj úkol splní i tehdy, když jsou zuby těsně u sebe a mezizubní prostory jsou velmi úzké. Někdy je však třeba zvážit i jiné nástroje a ideální je, pokud je zkombinujete.
- Mezizubní kartáček – pro něj najdou využití zejména ti, kteří mají větší mezery mezi zuby. Dentální hygienici ji však doporučují každému, neboť dokáže vyčistit prostor kolem dásní lépe než zubní nit. Mimořádně vhodná je také pro prostory mezi zadními zuby.
- Ústní sprcha – pokud pacient trpí zánětem dásní či parodontitidou, ústní sprcha je správnou volbou. Používají ji však i lidé se strojky, implantáty nebo můstky, protože proud vody se dostane i do těžko přístupných míst.
- Ústní voda – postará se nejen o svěží dech, ale také o bakterie způsobující zubní kaz.
Zubní nit (floss), mezizubní kartáček, ústní sprcha a ústní voda tvoří silnou čtyřku, pokud je budete kombinovat. Na přední zuby můžete použít nit, u zadních zubů zase mezizubní kartáček, ale také nit, a ústní sprchou a ústní vodou to už jen doladíte. A samozřejmě chybět nesmí zubní kartáček a kvalitní zubní pasta.
Zubní nit vs. párátko
Velmi oblíbenou pomůckou je párátko . Bohužel. Proč? Nebo klasické dřevěné párátko je to nejhorší, co můžete použít, a to z několika důvodů:
- má nevhodný tvar i velikost
- vzniká riziko poranění
- může poškodit zubní sklovinu
Spáradlo je příliš ostré na to, aby mohlo přicházet do kontaktu s dásněmi. Zároveň není dostatečně tenké, aby se vešlo mezi zuby. Kromě toho, pokud na něj vytvoříte velký tlak, můžete si způsobit mikrotrhliny na sklovině , a to opravdu nechcete. Velmi často se stává i to, že se špička párátka ulomí a zasekne se v mezizubním prostoru. Dostat ji odtud bývá doslova výzva. Použití párátka tedy nemá žádný význam, takže po něm sáhněte jen v nezbytných případech. Nejlepší nikdy.
Existuje však přijatelnější alternativa – silikonové párátko . Používá se tak jako mezizubní kartáček. Na rozdíl od dřevěného párátka však šetří dásně, přizpůsobí se tvaru mezizubního prostoru a lze jej používat opakovaně. Mezizubní kartáček však nenahrazuje. A zubní nit už vůbec ne. Úzké prostory zvládne jen ona.
Flosser, flosspic – o co jde?
Jednoduše řečeno, je to speciální držák, na kterém je napnutá zubní nit .
Flosser a jeho výhody:
- usnadňuje manipulaci se zubní nití (nemusíte ji omotávat kolem prstů)
- lépe se jím dostanete do zadní části chrupu
- je hygieničtější
- jednoduše se používá a zvládnou to i děti či senioři
Má však také nevýhody. Není tak docela ekologický. To platí hlavně pro ty jednorázové flossery, ve kterých nelze vyměnit nit . Jednorázové zvyknou mít také hrubší nit, takže může být dost problematické dostat se do užších prostor.
Jakou roli hraje zubní pasta
Pro mezizubní prostory, o které jste se již postarali zubní nití a ostatními pomůckami, je důležitá také zubní pasta. Dobrá zubní pasta totiž obsahuje fluorid, který posiluje zubní sklovinu, omezuje aktivitu bakterií a snižuje tvorbu kyselin, a to i v obtížně dostupných místech. Navíc zlepšuje dech. Při výběru zubní pasty můžete narazit i na ovocné příchutě, jako například meloun. Těchto se také nemusíte bát, protože i přes příjemnou chuť neobsahují cukr a splňují stejné standardy jako mentolové.