Doprava Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů
Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů

Encyklopedie zubů

Ať už přirozené nebo umělé, tvoří důležitou součást ústní dutiny každého člověka. My vám dnes přiblížíme anatomii přirozených zubů a povíme vám, co jste dosud možná ani netušili. Třeba i to, proč zub nepodléhá rozkladu tak rychle.

Obsah článku:
Druhy zubů u člověka
Zub a jeho tajemství
Jak rychle roste zub
Proč zuby vypadávají
Lidský zub vs. zvířecí
Zuby navždy?
O zuby je třeba pečovat
Bílé zuby nejen kvůli hezkému vzhledu

Druhy zubů u člověka

Kompletní chrup dospělého člověka tvoří 32 zubů . Ale jak jistě víte, ne všechny jsou stejné. Mají různé tvary, ale také funkce, a podle toho je dělíme do několika skupin.

  • Řezáky – nacházejí se hned vpředu. 4 nahoru a 4 dolů. Slouží k ukousnutí potravy, čemuž je přizpůsoben i jejich tvar – jsou ploché a mají ostré hrany.
  • Oční zuby – jsou umístěny po stranách řezáků, na každé straně jeden. Jsou špičaté, aby umožňovaly uchopení a trhání potravy.
  • Střenové zuby – následují po očních zubech. Také jich máme 8, 4 nahoře a 4 dole. Mají už větší plochu, protože slouží ke žvýkání.
  • Židle – v ústní dutině si obsadily místa úplně vzadu. Dohromady jich máme 12. Díky jejich široké žvýkací ploše můžeme důkladně rozdrtit potravu. Patří mezi ně i zuby moudrosti.

Věděli jste? Někteří lidé mohou mít méně nebo více zubů, než je běžné. Existují dokonce i tací, kteří mají vrozenou bezzubost (anodoncie).

Zub a jeho tajemství

Přestože víme, že zub má nějakou sklovinu či kořen, do jeho nitra nevidíme, proto je pro nás často záhadou. Anatomie zubu je přitom fascinující a určitě se vyplatí znát ji. Z čeho se tedy skládá zub?

Samotné tělo zubu tvoří:

  • korunka – viditelná část zubu
  • kořen – je uložen v čelisti
  • krček – místo, kde se pojí korunka s kořenem

Podívejme se však ještě hlouběji.

  • Zubní sklovina – pokrývá vnější část korunky. Jejím úkolem je chránit zub před poškozením. Skládá se hlavně z minerálů, jako například vápník, fosfor či fluor. Pomocí zubní pasty s fluoridem ji můžeme posílit a dokonce i zastavit tvorbu zubního kazu.
  • Zubovina (dentin) – nachází se hned pod sklovinou a tvoří většinu hmoty zubu.
  • Zubní cement – podobně jako sklovina pokrývá korunku, cement pokrývá spodní část zubu, tedy kořen.
  • Zubní dřeň – zub má také měkkou tkáň, a tím je dřeň. Ukrývá se uvnitř zubu a obsahuje cévy a nervy, které jej vyživují. Tato část zubu je však zodpovědná i za bolest, například v důsledku kazu.
  • Kořenový kanálek – je součástí dřeně. Právě kanálkem vedou cévy a nervy.

Věděli jste? Zubní sklovina je nejtvrdší hmota v lidském těle.

Jak rychle roste zub

Dospělý člověk se většinou nezajímá o to, jak rychle roste zub, pokud dítě nemá. Růst zubů se totiž pojí s batolaty ve věku přibližně 6 měsíců . Ve skutečnosti však tento proces začíná mnohem dříve, a to již během embryonálního vývoje, kdy se dítěti v čelisti vyvíjejí takzvané zárodky zubů . Ty postupně rostou a vyvíjejí se, dokud nejsou připraveny proříznout dásně. Samotné prořezávání, které vnímáme jako růst zubů, provází otok, zarudnutí a bolest dásní . Kdo má dítě, ví, o čem je řeč.

A jak dlouho trvá, než zub vykoukne? I v tomto případě se jedná o velmi individuální záležitost. Jak jsme zmínili, první zub vyroste přibližně v 6 měsíci věku dítěte, ale může to být i dříve nebo později. Najdou se i děti, které v 1. roce života stále ještě nemají žádný zoubek. Objeví-li se příznaky prořezávání, také nemůžeme jednoznačně říci, kdy se zub prořízne přes dáseň. Může to trvat několik dní, ale i týdnů . Obecně však platí, že řezáky jsou rychlejší, protože mají jednodušší tvar než například židle.

Věděli jste? Stejně jako otisky prstů i otisky zubů jsou u každého člověka jedinečné.

Proč zuby vypadávají

Dětem vypadávají zuby kolem 6. roku života. Jedná se o přirozený průběh výměny mléčných zubů za trvalé, což může trvat až do období dospívání. Pokud však vypadne trvalý zub, je třeba hledat příčinu. Tou může být například:

  • úraz
  • zubní kaz
  • parodontitida
  • cysta
  • onemocnění (cukrovka, osteoporóza atd.)
  • genetická predispozice

Věděli jste? Vyražený zub lze opět vsadit do lůžka. Replatnaci je však nutné provést do 2 hodin.

Lidský zub vs. zvířecí

Zamysleli jste se někdy, čím se liší naše zuby od zvířecích? I my. Zjistili jsme, že kromě toho, že zuby zvířat mají jiný tvar , mají také různé funkce . Záleží, zda se jedná o masožravce nebo býložravce. U zvířat, jejichž jídelníček sestává hlavně z masa, najdeme ostré a špičaté zuby . Slouží jim k trhání syrového masa. U býložravců jsou naopak dominantní zuby s širokou žvýkací plochou , aby mohly dostatečně rozdrtit rostlinnou stravu.

Chrup zvířat se však od toho našeho liší i počtem zubů . Některé druhy jich mají podstatně víc než člověk. A co nám nejvíc chybí? Schopnost obnovování zubů , jako je to například u krokodýlů či žraloků.

Co se týče anatomie zubu, mezi zvířecími a lidskými nejsou téměř žádné rozdíly. Sklovina, dentin či dřeň se nachází skoro u každého druhu. Odlišnosti však můžeme najít u kořenů, protože některá zvířata mají zuby ukotvené jen v měkké tkáni , na rozdíl od nás.

Věděli jste? Také zvířata mohou trpět onemocněními dásní a zubů.

Zuby navždy?

Jak již víme, zubní sklovina je nejtvrdší a nejodolnější část lidského těla . Odolává tedy i erozi a rozkladu. Nicméně, ne navždy, jak se většina z nás domnívá. Zub se nakonec rozloží, i když to trvá tisíce let . V extrémních podmínkách, jako je kyselost či vlhkost, se zub může rozložit dokonce i dříve, ale i tak to trvá několik stovek let . Proto jsou zuby součástí archeologických nálezů.

Věděli jste? Zub může odumřít už během života, a to v důsledku neléčeného kazu, který se dostal až do dřeně. I přesto, že je mrtvý, může bolet. Je zároveň zdrojem bakterií, které se dostávají do krevního oběhu.

O zuby je třeba pečovat

Abychom předešli komplikacím, měli bychom se o své přirozené zuby ukázkově starat. Čištění je proto samozřejmostí. Je důležité používat zubní pasty s obsahem fluoridu , čistit mezizubní prostory a nezapomínat ani na zubní krčky těsně kolem dásní, kde se také usazuje povlak. Budou tak nejen zdravé, ale také silné.

Bílé zuby nejen kvůli hezkému vzhledu

Zdraví zubů bychom neměli brát na lehkou váhu. Totéž však platí i pro jejich barvu. Měli bychom se snažit udržet jejich bílé. Kromě toho, že bílé zuby vypadají esteticky a zvyšují sebevědomí , přinášejí s sebou i další výhodu. Můžeme totiž snáze odhalit změny , jako například demineralizaci, kaz, případně jiné jevy, které by mohly znamenat vážnější problémy. Bílé zuby můžeme získat jednoduše, a to pomocí bělící zubní pasty . Navíc obsahuje fluorid , takže pokryjeme všechny potřeby našich zubů.


Levné a profesionální bělení doma?

25x účinnější než bělící zubní pasty

Zjistit více
Logo