
Jak poznat zubní kaz?
Možná i vy patříte mezi lidi, kteří navštíví zubaře až v momentě, kdy mají bolesti. Až v ambulanci se dozvíte, že máte zubní kaz. Tehdy je řešením už jen vrtačka a plomba. Kaz se tam však neobjevil z večera do rána. Předcházelo mu několik varovných signálů, kterých jste si nevšimli, respektive jste nevěděli, jak takové signály vypadají. Pojďme si říci, jak poznat zubní kaz v počátečním stadiu, a zda se dá jeho vývoj zastavit.
Obsah článku:
Jak vzniká zubní kaz
Vypadá nenápadně
Ještě máte naději
Někdy ho nemusíte vidět
Od bílé skvrny k zubnímu kazu
Pozor na domácí metody
Ne všechny skvrny znamenají zubní kaz

Jak vzniká zubní kaz
Ve zkratce si připomeňme, jak vzniká kaz. Možná jste už slyšeli, že ho způsobují bakterie. Ty má v ústní dutině každý, jsou přirozenou součástí ústní mikroflóry. Problém však nastává tehdy, když jim vytvoříte ideální podmínky pro množení. Daří se jim díky zbytkům jídel, zejména cukrům, které se hromadí na zubech. Bakterie je rozkládají a při tomto procesu produkují kyseliny, které následně narušují zubní sklovinu, respektive ji demineralizují. V této fázi hovoříme o iniciálním kazu, ze kterého se následně stává rozšířený zubní kaz .
Vypadá nenápadně
Jak poznat zubní kaz, když se teprve začíná tvořit? Nejčastějším příznakem úbytku minerálů je bílá skvrna. Často se jeví jako krémově bílý flíček, který se neleskne jako zbytek zubu. Je spíše matný a má drsnější, a měkčí povrch. V tomto stadiu ještě nemusíte nic cítit. Skvrnu si můžete všimnout jen při pohledu do zrcadla.
Jak na to?
- Vezměte si zrcadlo a baterku a hledejte matné bílé skvrny na sklovině, od kterých se neodráží světlo (zejména u dásní a na žvýkacích plochách).
- Pomocí jazyka nebo nehtu můžete cítit drsnější nebo „sušší“ povrch.
Ještě máte naději
Pokud bylo vaše pátrání úšpešné, stále není nic ztraceno. Iniciální kaz je vlastně „jen“ oslabená sklovina a obvykle lze zastavit. Takzvanou remineralizaci zubní skloviny můžete dosáhnout používáním ústní vody nebo zubní pasty s obsahem fluoridu. Tento minerál je při posílení skloviny nenahraditelný. Existují také gely s vyšší koncentrací fluoridu. O jejich používání se však raději poraďte se svým zubařem.
Nezapomínejte ani na pravidelnou ústní hygienu (alespoň dvakrát denně) a po večerním čištění už nic nejezte a nepijte. I během dne byste si měli dávat pozor, co konzumujete. Nepřáteli jsou sladká a kyselá jídla. Pokud si i něco z toho dopřejete (vždyť jsme obyčejní smrtelníci), zuby si nemyjte hned. Počkejte alespoň 30 minut, protože sklovina může být ještě oslabena a iniciální kaz dvojnásob.

Někdy ho nemusíte vidět
Chrup má spoustu zákoutí, které mohou uniknout vašemu pohledu, ať se sebevíc snažíte. Mluvíme o mezizubních prostorách a zadních stranách stoliček. Zubní kazy v těchto místech zrazují hlavně tím, že o nich člověk neví, dokud nenavštíví zubaře. Ten je může odhalit pomocí zrcátka nebo RTG snímku, k čemuž laik nemá přístup.
Horší případ je ten, kdy vás to už bolí. Ani tehdy nemusíte nic vidět, ale bolest a citlivost je stále nesnesitelnější. Proto je lepší kazům v mezizubních prostorách předcházet, a to pravidelným a důkladným čištěním pomocí mezizubních kartáčků a nití. Samozřejmě, preventivní prohlídky také není třeba zanedbávat, protože právě během nich může zubař odhalit i začínající kaz.
Od bílé skvrny k zubnímu kazu
Jak to vypadá, když to necháte zajít příliš daleko? Nebudeme vám mluvit o bolesti a citlivosti, protože zubní kaz je tím pověstný. Ale podívejme se na jeho vizuální stránku. Z bílého flíčku se časem stává hnědý až černý, a to vlivem usazeného pigmentu. V tomto stadiu je již více patrný a často je přítomna už i dírka, která postupuje hlouběji do dentinu a dřeně. Pokud se kaz nachází v mezizubním prostoru, může prosvítat skrz sklovinu. Bohužel to v této fázi už zubní pasta nezachrání.
Pozor na domácí metody
Kvalitní zubní pasta, ústní voda, případně gel od zubaře sice patří k pomůckám, které můžete používat doma, ale jsou bezpečné. Nyní myslíme spíše metody a pomůcky z receptů internetových (ne)odborníků.
Toto určitě nezkoušejte, a to ani při iniciálním, ani pokročilém kazu:
- citrónovou šťávu
- ocet
- sodu bikarbonu
- sůl
- domácí plomby
- ostré kovové předměty
Ne všechny skvrny znamenají zubní kaz
Vraťme se k dobrým zprávám. Skvrny na zubech nemusí být nutně zubním kazem. Mohou to být jen pigmentové usazeniny z jídel a nápojů, jako například červené víno, černý čaj, káva, borůvky či ostružiny. I kouření zanechává hnědé skvrny. Od začínajícího (iniciálního) kazu se liší nejen vzhledem, ale také způsobem, jakým s nimi bojovat.
Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, pomocí které můžete zjistit, o jaký druh skvrny se jedná ve vašem případě.

Se skvrnami od jídel a nápojů si také poradíte pomocí pasty. V tomto případě však zvolte bělící zubní pastu, která si s takovými případy může hravě poradit.
Kromě zabarvení jídly a pitím existují i jiné skvrny, které už je ale třeba svěřit do rukou odborníka. Jde zejména o skvrny, které neumíte identifikovat sami, máte bolesti, trpíte citlivostí nebo chcete mít jen jistotu, že při jejich odstraňování postupujete správně.