Bílá dieta jako cesta k bílým zubům
Bílé zuby jsou dnes považovány za jeden ze způsobů, jak udělat dobrý dojem. Když se na pohovoru, na poradě nebo třeba na ulici usmějete a lidé uvidí váš zářivý úsměv, budou na vás pohlížet jinak. I proto v poslední době roste zájem o bělení zubů, anebo se lidé alespoň snaží dodržovat bílou dietu. Co to vlastně bílá dieta je a co se při ní má jíst.
Co je to bílá dieta?
Bílá dieta nemá za úkol úbytek na váze, jak by se mohlo zdát. S tělesnou kondicí nijak nesouvisí. Jde o to, aby vaše zuby po bělení nezachytily pigmenty z potravin a abyste se nevrátili vzápětí zpátky na začátek. Prakticky se dá říct, že bílá dieta je souhrn doporučení, která by se měla dodržovat právě po bělení zubů. Ať už po domácím bělení pomocí pásků, nebo po bělení zubů u zubaře.
Právě po bělení je zubní sklovina velmi citlivá a také náchylná k tomu, aby nachytala pigment, který se povedlo bělením odstranit. Prakticky jde o to, aby se bílá dieta dodržovala asi 48 hodin po podstoupeném bělení. Sama o sobě vám bílé zuby nepřinese, ale může podpořit účinek jiných metod. Dodržování bílé diety není nic náročného, jen je potřeba se vzdát potravin, které mnozí z nás konzumují denně. Za zářivý úsměv to ale stojí.
Bílá dieta – význam pro bělení zubů
Dodržování bílé diety je velmi důležité následných 48 hodin po bělení zubů. Protože je sklovina po bělení velice náchylná nejen na opětovnou pigmentaci, ale také na agresivní a kyselé potraviny, doporučuje se držení bílé diety. Má to prakticky hned dvě velké výhody. První z nich je, že se zamezí opětovnému zabarvení zubní skloviny. Druhou výhodou je, že čerstvě vybělené, a tedy citlivější zuby, nebudou ohrožovány kyselinami, které by díky zvýšené citlivosti mohly způsobovat bolesti zubů, i když jen krátkodobé.
Které potraviny jíst během bílé diety?
Co jíst po bělení zubů? Prakticky se to dá shrnout do jednoduché rady – vše, co nezabarví bílé tričko. Chápeme, že tato rada asi není úplně to, co byste si přáli slyšet. Pojďme si tedy vyjmenovat „dovolené“ potraviny, které můžete během bílé diety bez obav konzumovat.
- Minerální voda, mléko
- Rýže, brambory, těstoviny
- Kuřecí maso, ryby
- Banány
- Všechny druhy sýrů
- Bílé pečivo
- Z alkoholu pouze vodka
Toto jsou základní potraviny, které můžete během bílé diety konzumovat. Vedle toho se také doporučuje v průběhu bílé diety používat bělící pasty, které dobře odstraní případné zbylé pigmenty a pomohou vám tak udržet zářivý úsměv.
Které potraviny jsou po bělení zubů nejhorší?
Když už víte, které potraviny jsou pro bílou dietu vhodné, měli bychom si také říct, které potraviny jsou naopak nevhodné. Bílá dieta po bělení zubů by rozhodně neměla obsahovat:
- Jahody, třešně, citrusy
- Rajčata, houby, červenou řepu
- Coca-colu, kofolu, džusy
- Kávu
- Kari, kurkumu
- Čokoládu
- Červené omáčky
- Červené víno
Zde se dá zkrátka dobře použít ono zmíněné pravidlo o bílém tričku. Během bílé diety byste měli zapomenout také na kouření, které způsobuje enormní žloutnutí zubu. Jestliže si chcete udržet zářivý úsměv, pak rozhodně vydržte 48 hodin bez cigaret. Uvidíte, že se vám to bohatě vyplatí. Pokud si nedokážete odepřít kávu, pak se doporučuje, abyste si dali pouze espresso, a to maximálně na tři loky. Hned po konzumaci kávy byste si měli vypláchnout ústa a vyčistit zuby.
Bílá dieta – jídelníček, který vám může pomoct
V našem článku jsme si již popsali vše naprosto důležité, co byste měli o bílé dietě vědět. V rámci článku vám přinášíme také exkluzivní jídelníček, který můžete během bílé diety klidně nasadit. O jaká jídla se konkrétně jedná?
- Snídaně:
- Bílý jogurt s musli/Bílý jogurt s banánem a musli
- Svačina:
- Neochucený Riso protein
- Oběd:
- Kuřecí steak a brambory/Pečený cejn s bagetkou
- Svačina:
- Pár plátků šunky a kousek sýra
- Večeře:
- Bílé pečivo se šunkou/Špagety se sýrovou omáčkou
Doufáme, že jsme vám přinesli všechny důležité informace o bílé dietě, a to včetně příkladového jídelníčku, který můžete dodržovat.
Levné a profesionální bělení doma?
25x účinnější než bělící zubní pasty