Zubní kámen. Jak se tvoří, proč je špatný a jak jej odstranit. | Vybělit
Doprava Doprava zdarma od 1240 Kč | Doručení do 2 dnů
Barevnými zuby neoslníš

Zubní kámen. Jak se tvoří, proč je špatný a jak jej odstranit.

I na zubech se může tvořit kámen. Říkáme mu „zubní kámen“ a je to jedna z věcí, které nepůsobí zrovna esteticky, když se usmějete. Kromě toho, že nevypadá dobře, vám může způsobit řadu dalších problémů. Zápach z úst a zanícené dásně jsou nejčastějšími následky zubního kamene.

Co je zubní kámen a jak se tvoří?

Zubní kámen je tvrdý nános na zubech. V podstatě vzniká ze plaku, který jsme nedostatečně odstranili. Postupně se na něm zachycují minerály ze slin, jako jsou vápník, hořčík a fosfor, čímž plak mineralizuje a tvrdne. Tento stav na sebe nenechává dlouho čekat, trvá jen pár týdnů a zubní kámen je na světě. Na vzniklý zubní kámen, jelikož je drsný, se zubní povlak nabaluje mnohem snáze a rychleji, což podporuje šíření kamene. (Zdroj) Komplikace může nastat i tehdy, pokud máte sušší sliznici v ústní dutině nebo zuby nahustě. Tehdy je hygiena složitější, protože povlak se usazuje v právě obtížně dostupných místech. Děti nejsou výjimka. Zubní kámen u dětí může způsobit stejně závažné komplikace jako u dospělého člověka.

5 věcí, které podporují tvorbu zubního kamene:

 1. sacharidy
 2. uhlohydráty
 3. sladkosti
 4. ovoce
 5. slazené nápoje (Zdroj)

Zmíněné potraviny způsobují i ​​zažloutnutí zubů, což také negativně ovlivňuje estetiku vašeho úsměvu.

Jak vypadá zubní kámen?

Zubní kámen má bílou, žlutou nebo až hnědou barvu, v závislosti na čase. Čerstvý kámen má totiž barvu bílou, ale postupem času se na něj ukládají pigmenty. Hnědá barva na zubech opravdu nevypadá vábně. Jeho specifikem je, že je tvrdý a je nemožné jej jen tak setřít zubním kartáčkem. Nejčastěji se tvoří poblíž slinných žláz, tedy na dolních předních zubech zevnitř a na horních židlích z lícní strany.

Stejně tak může být i v mezizubním prostoru, kde jej už ale nelze vidět. Pokud se vám trhá zubní nit, nebo se zachycuje mezi zuby, je pravděpodobné, že je tam zubní kámen. Mezizubní prostor je zvláště náchylný i na kazy, protože čištění v těchto místech je často opomíjeno nebo znemožněno kvůli případnému vychýlení zubu nebo jsou-li zuby nahustě. Zubní kaz také vzniká v důsledku nahromadění zubního kamene, takže pokud jej včas neodstraníte, dostaví se i tento nepříjemný následek. (Zdroj)

Proč je špatný pro naše zuby?

Kromě toho, že zubní kámen nevypadá příliš okouzlující, má na zuby špatný až fatální vliv. Paradoxem je, že sám o sobě vůbec nebolí, takže mu není dopřána dostatečná pozornost. Ve skutečnosti však není tak nevinný. Jelikož se zubní kámen vytváří v okolí dásně, postupně jej od zubu odtlačuje. Do zubního lůžka se tak dostávají bakterie. Nakonec se zub začne uvolňovat a nastává vypadnutí. V lepším případě se vám vytvoří „jen“ zubní kaz, hlavně v mezizubním prostoru, kde je v důsledku zubního kamene čištění znemožněno. (Zdroj)

Vlivem toxinů v plaku a kameni hrozí i zánět dásní, který může velmi snadno přejít až k paradontitidě. Nemluvě o tom, že přes rozšířené cévy v dásni se vám nebezpečné bakterie a toxiny dostávají až do krve a do trávicího traktu, což může zapříčinit problémy s trávením. (Zdroj

Bakterie jsou také příčinou zápachu z úst, což možná neobtěžuje vás, ale vaše okolí zcela určitě!

Jak se zbavit zubního kamene?

Zubní kámen je pevně spojen se zubní sklovinou, proto je tak obtížné odstranit jej. Zubním kartáčkem to samozřejmě nepůjde. Proto je návštěva dentálního hygienika nejúčinnějším, i když ne zrovna nejlevnějším způsobem, jak se zbavit zubního kamene. Zubní lékař nebo dentální hygienik pomocí speciálního ultrazvukového čističe zubní kámen odstraní a ošetří postižená místa a dásně.

V případě, že použití ultrazvuku není možné, má zubař k dispozici různé jiné nástroje, kterými vám zubní kámen odstraní ručně. Ani jeden způsob není tak hrozivý, jak zní. Jedná se o bezbolestné ošetření. Po odstranění zubního kamene je zvykem zuby pískovať, čímž se odstraní případné zbytky usazenin a pigmentů, pískování zubní sklovinu zároveň krásně vyhladí. (Zdroj)Umíme si zubní kámen odstranit i doma?

Domácí odstraňování zubního kamene nedoporučujeme. Jak jsme zmínili výše, k jeho odstranění používají zubní hygienici speciální pomůcky, které velmi dobře poslouží, ale v případě neodborné manipulace mohou ošklivě ublížit. Našli jste si prostřednictvím internetu recepty, které vám odstraní zubní kámen? Nepomohou vám! Stejně jako neprofesionální zacházení s různými škrabkami, i některé „babské rady“ mohou být nebezpečné.

Nebezpečné způsoby odstranění zubního kamene:

 • Soda bikarbonu – již po pár použitích vám naruší zubní sklovinu.
 • Manikúrové nůžky či jiné ostré předměty z kovu – hrozí poranění dásně při vysmeknutí, poškození zubní skloviny, v lepším případě zubní kámen maximálně zdrsníte a umožníte dalšímu usazování nečistot.
 • Slupky z ořechů, vajec, křída – opět hrozí poranění dásní.
 • Čistící prostředky na vodní kámen – to je jedna z věcí, která v ústní dutině nemá co dělat. Čistící prostředky jsou agresivní, můžete přijít o své zuby!

Další rady, jak se zbavit zubního kamene. Nejsou až tak nebezpečné, ale nefungují:

 • Sezamová semínka – zubní kámen je tvrdý, žvýkání semínek jeho strukturu nijak nenaruší.
 • Sůl – při kontaktu se slinami se rozpustí a slaná voda vám zubní kámen neodstraní.
 • Aloe Vera – může pomoci při hojení, ale zubní kámen nerozpustí.
 • Kokosový olej – nebělí a neodstraňuje zubní kámen. Je to olej jako každý jiný.

Takže zubní kámen nechte na odborníka, je to nejbezpečnější a nejefektivnější způsob, jak se jej zbavit. (Zdroj)

Kámen a bělení. Jak jsou tyto dvě věci propojeny?

Chcete-li si vybělit zuby, je vhodné, abyste si nejprve odstranili zubní kámen. V podstatě při bělení netvoří žádnou překážku, ale ubírá na estetice. V případě, že si zubní kámen odstraníte po bělení, mohou být patrné rozdíly v odstínu na místech, kde se nacházel. Jelikož je čištění zubního kamene docela náročný proces, svěřte jej do rukou odborníka. To platí iv případě, že máte zubní kaz. Ten je při bělení zubů také nežádoucí.

Kromě zubního kamene a kazu byste se měli zbavit také plaku. To už zvládnete i sami. Jednoduché a efektivní odstranění zubního povlaku a bakterií dosáhnete použitím zubního kartáčku a pasty, nebo pomocí LED lampy, která vám navíc poskytne regeneraci zubů a dásní. Využití LED lampy oceníte i při samotném bělení, neboť zesiluje účinek bělících pásků. Bělení zubů můžete samozřejmě také provádět doma, je to velmi jednoduché a podstatně levnější než u zubaře. Stačí dodržet postup a doporučení od výrobce a poté se můžete těšit z bílého úsměvu.

Levné a profesionální bělení doma?

25x účinnější než bělící zubní pasty

Zjistit více
Logo